Jak przenieść blog z Bloggera na WordPress?

Blogger to darmowy serwis blogowy, który został stworzony w 1999r. przez Pyra Labs, a następnie w 2003r. przejęty i rozwijany przez Google. Wielu początkujących blogerów wybiera tą platformę jako pierwsze miejsce do stworzenia swojej strony internetowej. Ograniczone możliwości Bloggera powodują, że niektórzy użytkownicy postanawiają przenieść swoją witrynę na własny serwer, w artykule przedstawię jak to zrobić.

1. Instalacja WordPressa

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przed przeniesieniem bloga z Bloggera na WordPress jest instalacja samego WordPressa. Na samym początku musisz mieć wykupiony hosting oraz domenę. Zainstalować go możesz przy pomocy klienta FTP lub autoinstalatora, który dostępny jest na większości hostingów.

2. Import wpisów

Aby zaimportować treści z Bloggera na WordPress, zainstaluj wtyczkę Blogger Importer.

Jak przenieść blog z Bloggera na WordPress

Po jej włączeniu, uruchom importer. W tym celu przejdź do Narzędzia -> Import

Jak przenieść blog z Bloggera na WordPress

W kolejnym etapie, importer poprosi Ciebie o przesłanie pliku XML z zawartością strony z Bloggera – aby go utworzyć zaloguj się do panelu administratora na Bloggerze, a następnie wybierz Ustawienia -> Inne. W opcjach Importowanie i tworzenie kopii zapasowej wybierz „Utwórz kopię zapasową zawartości”. Wtyczka ta zaimportuje wszystkie wpisy, obrazki, komentarze oraz kategorie. Proces importowania pliku XML może chwilę potrwać. Wszystko zależy od ilości przenoszonych treści.

3. Tagi i kategorie

Po zaimportowaniu wpisów WordPress przekonwertuje kategorie na tagi. Jeśli Tobie to nie przeszkadza, to oczywiście możesz tak zostawić. W przeciwnym razie będziesz musiał zainstalować dodatkową wtyczkę – Categories to Tags Converter.

Jak przenieść blog z Bloggera na WordPress

Po jej zainstalowaniu i aktywowaniu, przejdź do Narzędzia -> Import, a następnie z listy wybierz „Uruchom Importer” przy nazwie wtyczki Categories to Tags Converter Importer.

Jak przenieść blog z Bloggera na WordPress

W kolejnym kroku zaznacz wszystkie tagi, które chcesz przekonwertować na kategorie. Proces ten jest odwracalny, kategorie można przekonwertować na tagi.